Selection Committee

 2021 Selection Committee

Ben Olsen, Cedar Falls Schools Extended Learning Program Teacher; 2010 Gold Star Recipient

Emily Hanson, Waterloo Community Schools Foundation; former Gold Star Intern

Louis Beck, Union High School; 2016 Gold Star Recipient

Amy Lockhart, University of Northern Iowa; 2009 Gold Star Recipient

John Huff, KWWL

Gina Weekley, Waterloo Schools

Mike YoungTrustee, Dutton Law Firm

Melissa Reade, Grow Cedar Valley

Sarah Smith, Cedar Valley Catholic Schools

Madelyn Ridgeway, CBE Diversity and Inclusion Leadership Developer

Eli Sallis, Student Representative; East High School

Jake Schaefer, Young Arena

Jacey Roy, Gold Star Intern (non-voting committee facilitator)

2020 Selection Committee

Ben Olsen, Cedar Falls Schools Extended Learning Program Teacher; 2010 Gold Star Recipient

Emily Hanson, Waterloo Community Schools Foundation; former Gold Star Intern

Louis Beck, Union High School, 2016 Gold Star Recipient

Irenea Walker, University of Northern Iowa

John Huff, KWWL

Regina Weekley, Waterloo Schools

Kathy Flynn, Trustee, Retired from Hawkeye Community College

Melissa Reade, Grow Cedar Valley

Sarah Smith, Cedar Valley Catholic Schools

Soo Greiman, Retired Executive Director of the Guernsey Foundation

Tristen Prouse, Student Representative; Union High School; Teen Trust

Jake Schaefer, Young Arena

Kyle Skoumal, Gold Star Intern (non-voting committee facilitator)

2019 Selection Committee

Cary Darrah, Grow Cedar Valley

Ben Olson, Cedar Falls Schools Extended Learning Program Teacher; 2010 Gold Star Recipient

Amy Lockhart, University of Northern Iowa; 2009 Gold Star Recipient

Christy Twait, parent from Hudson Community School District

Madelyn Ridgeway, Waterloo Schools, Waterloo Life Lab

Jerry Gallagher, Donovan Group; formerly KWWL

Jake Schaefer, Young Arena

Emily Hanson, Waterloo Community Schools Foundation; former Gold Star Intern

Sally Hollis, Trustee; Lanhaven Farms

Irenea Walker, University of Northern Iowa

Louis Beck, Union High School; 2016 Gold Star Recipient

Claire Suarez, Gold Star Intern (non-voting committee facilitator)